Õppereisid Viljandimaa loodushuvilistele

Projekti nimi: "Õppereisid Viljandimaa loodushuvilistele"

Kestus: 1.01.2012-31.08.2012

Projekti rahastab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus

Projekti käigus korraldatakse 6 õppereisi Viljandimaa looduskaunitesse kohtadesse. Õppereisid toimuvad 1 kord kuus (laupäeviti või pühapäeviti) ja ühel õppereisil saab osaleda kuni 50 inimest. Iga õppereisil on osalejatle organiseeritud transport ning tegevusi viivad läbi vastavad juhendajad. Iga õppereisi täpsem informatsioon avaldatakse siin kodulehel. Õppereisidel osalemiseks on vajalik eelnev registreerimine. Õppereisid on osalejatele väga väikese tasu eest.

Projekti eesmärgiks on suurendada täiskasvanud elanikkonna keskkonnateadlikkust, tutvustada kodu- ja naabermaakondade loodusväärtusi ning läbi selle keskkonnaseisundi parendamise võimalusi ning säästva tarbimise põhimõtteid.

Laupäeval 15.septembril 2012 toimub õppereis Tõrvaaugus toimuvale Metsapäevale

Saame osa võtta Metsapäeva tegevustest ja minna matkale koos seenetargaga. Sama matk toimub enne lõunat ja ka pärast lõunat. Osalejatele on ka kehakinnitus.

Tellitud buss väljub Viljandist kell 10.00 Vabaduse platsist, mis viib meid Tõrvaaugule ning toob pärast tagasi Viljandisse. Tagasi Viljandis oleme umbes kell 17.30.

Õppereisi osalustasu on 2 eurot / 1 in. Osalustasu saab maksta sularahas kohapeal. 

REGISTREERIMISLEHT  Registreerimise tähtaeg: reede 14.SEPTEMBER 2012

                   

Metsa- ja matkapäev Tõrvaaugus

Laupäeval, 15.septembril 2012.a. algusega kl.11.00 toimub XIX metsapäev Tõrvaaugus.

Metsapäev on pika traditsiooniga üritus, mida peetakse siin juba 19. korda ja seda metsatöötajate päeva tähistamiseks ning küla traditsioonide hoidmiseks.

Metsapäeval näeme, kuidas aeti vanasti tõrva, saab osaleda mitmesugustel metsanduslikel võistlustel ja metsamatkadel koos seenetargaga. Avatud on ka seenenäitus, samuti leitakse huvitavat tegevust lastele. Korraldajad on hoolitsenud ka selle eest, et osalejad ei peaks kannatama tühja kõhtu ning päeva lõpetame ühise lõkkeõhtuga.

Päevakorras on lisaks matkadele mitmesugused võistlused nagu silmateritamine, raievõistlus, traktoristide mitmevõistlus, viktoriin ja veel mõndagi huvitavat. Osa võivad võtta kõik huvilised, võistlusvahendid kohapeal olemas ning võistlusteks registreerimine alates kl.10.30-st.

Kogu üritus on osalejatele tasuta.

Metsapäeva korraldaja on Rassi Külaselts, toetavad Türi Vallavalitsus ja RMK Loodushoiu osakonna Kesk-Eesti piirkond.

 

XIX METSAPÄEVA  KAVA

15.09.2012.a.

 

10.30-11.00 KOGUNEMINE

11.00 AVAMINE

11.15 SILMATERITAMINE

11.45 TRAKTORISTI MITMEVÕISTLUS

  • RAIEVÕISTLUS
  • METSAMATKAD
  • SEENENÄITUS
  • TEGEVUSED LASTELE
  • TÖÖTAB TÕRVAAHI

13.30-14.30 LÕUNA

14.30-17.30 MÄLUMÄNG                                                     

  • MITMEVÕISTLUS
  • METSAMATK
  • “KÕVA KÄPP”
  • “KEHRA PULK”
  • “SULLE-MULLE” 

17.30 LÕKKEÕHTU

 

 

Toimunud õppereisid:

1) 19.veebruaril 2012 külastati Soomaa rahvusparki, kus toimus räätsaretk juhendajaga. Õppepäev Soomaal kestis umbes 4 tundi, päeva jooksul tutvuti Soomaa rahvuspargi külastuskeskusega ja seejärel toimus räätsamatk Kuresoo rabas. Õppereisi lõpus oli ka kerge söögipaus osalejatele ning vaadati filmi Soomaast. Õppereisil osalejaid oli 51 inimest. Päev oli mõnusalt lumine ja tuuline ning kõik matkalised said toreda kogemuse räätsadega käimisest. Räätsamatka jäädvustasid Piret, Marek ja Ilmar, kes tegutsevad MTÜ Viljandi Fotoringi alt, www.fotoring.net. 

2) 18. märtsil toimus Vanaõuelt Kurgjale C. R. Jakobsoni surma-aastapäevale pühendatud traditsiooniline matk "Sakala teel", mida korraldasid ühiselt  RMK Loodushoiuosakond ja C. R. Jakobsoni Talumuuseum. Sel aastal möödub C. R. Jakobsoni surmast 130 aastat. 1961.aastast alates korraldatud Sakala tee matk kulgeb mööda metsateed Kurgja ja Vanaõue vahel, mida mööda C.R. Jakobson käis Viljandisse ajalehte toimetama. Matka pikkus on 12, 2 km.

 

 

Retke juhendasid kogenud matkajuhid. Kurgjal ootas kõiki soovijaid soe supp ja kohupiimakook. Kohapeal oli võimalus tutvuda talumuuseumi tegemistega ja õppida valmistama rahvusliku paela tegemist. Talumuuseumi veskis rääkis Hendrik Relve teemal „C. R. Jakobson ja loodus, temaatilisi muusikalisi vahepalu esitas Jaak Tuksam. Ühiselt külastati Jakobsonide perekonnakalmistut.

3) 1.aprillik toimus kanuumatk Soomaal, avastasime Soomaa suurvett ehk viiendat aastaaega. Alustasime oma teekonda Soomaa külastuskeskuse juurest ning sõitsime mööda metsasihte Karuskose poole. Ilm oli päikseline ja natuke külm, vesi oli paksu jääkaane all. Kanuutamine oli siiski väga tore ning kõik said suurveel kanuutamise kogemuse. Selgus, et suurvee ajal ei olegi nii lihtne plaanitud marsruuti pidi sõita ning tuli ette ka eksimisi. Karuskosel oli väga palju huvilisi ja teisi gruppe, kes samuti nautisid kanuutamist. Lõpuks jõudsime kõik kenasti ja kuivalt tagasi Soomaa külastuskeskuse juurde ning meie matka pikkuseks oli umbes 12 km. Sooja saime tänu maitsvale supile, mida pakuti külastuskeskuses ning kohustusliku osana oli ka Soomaa filmi vaatamine.  

4) 30.juunil toimus õppereis RMK Aimla looduskeskusesse. Käisime Parika rabas ning õppisime tundma rabataimi ja huvitavaid tarkusi raba kohta. Looduskeskuse juures sai igaüks tunda ennast metsamehena, läbides õppeprogrammi  "Üks päev metsamehena". Programm andis hea ülevaate kui keeruline ja oluline töö on metsameestel. Tegime tutvust ka Aimla looduskeskusega.

5) 22.juulil toimus õppereis Lilli loodusmajja, kus külastati Lilli loodusmaja õpperada, mis viib pihlakasalusse. Asta Jaaksoo jutustas legende Anne mäest ja igaüks sai meisterdada taimedest järjehoidja ja akna kaunistuse. Õppereisil osalejad tutvusid Lilli loodusmaja ümbrusega ning soovijad said sõita tõukeratastega. Päeva lõpus külastasime Nava Lava Festivali


Lisainformatsioon:

Liina Laanemets

Projektijuht

liinala@gmail.com

+372 56202769